Efes Pilsen İstanbul

Tübikok olarak ilk bira fabrikası gezimizi 25 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirdik. Geziye İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ ve Karabük gibi illerden gelen üyelerimiz ile geniş bir katılım sağlandı.

Fabrika girişinde bizi gezdirmek üzere üretim müdürü karşıladı. Fabrika kuralları gereği gezi sırasında giyilmek üzere özel ceketler ve gözlükler dağıtıldı. Bunları giydikten sonra üretimin ilk aşamasından sonuna kadar tüm süreci görebileceğimiz gezi başladı.

Gezide MSA eğitimini veren Oğul Türkkan da bize eşlik etti. Üretimin tüm aşamalarında bize detaylı olarak neler yapıldığının anlatıldığı gezi oldukça bilgilendirici oldu. Burada malt, şerbetçi otu, maya gibi birayı oluşturan maddeleri görme ve tanıma imkanı bulduk. Genç biranın ne olduğu öğrendik ve tattık. Bira yapım aşamasından sonra şişeleme/kutulama ve pastörizasyon aşamalarını da detaylı olarak inceleme fırsatı bulduk.

Üretim gezisi bittikten sonra fabrika içinde bulunan özel alana geçtik. Burada bira ve Efes Pilsen’i anlatan 3 boyutlu bir film izledik. Film bittikten sonra Anadolu Efes’in ürettiği ve ithal ettiği biralardan oluşan zengin bir bira menüsü eşliğinde hazırlanan atıştırmalıkları yedik. Bu mekanda duvarlar Anadolu Efes’in kuruluşunda bu yana mihenk taşı olmuş olayları anlatan resimlerle doluydu.

Gezi, Efes’in kulübümüz üyeleri için hazırladıkları özel hediyelerin dağıtımı ile sona erdi. Gün sonunda biranın sofralarımıza gelinceye kadar hangi aşamalardan geçtiğinin birebir görülmesinin mutluluğu ve bilgisi ile bir sonraki fabrika gezisinin planlarını kafamızda yapmaya başlamıştık.

Etkinlik fotoğrafları

-