Efes Pilsen İzmir

Tübikok olarak ikinci bira fabrikası gezimizi 18 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirdik. Gezi için İstanbul ve Ankara’dan minibüs kaldırarak üyelerimizin İzmir’e ulaşımını sağladık. İstanbul, Ankara, İzmir, Karabük gibi illerden gelen üyelerimiz ile geniş bir katılım sağlandı.

Fabrika girişinde bizi gezdirmek üzere üretim müdürü karşıladı. Fabrika kuralları gereği gezi sırasında giyilmek üzere özel ceketler ve gözlükler dağıtıldı. Bunları giydikten sonra üretimin ilk aşamasından sonuna kadar tüm süreci görebileceğimiz gezi başladı.

Daha önce İstanbul fabrikasını gezdiğimiz için her iki geziye de katılanlar iki fabrikayı karşılaştırma şansı buldu. Üretimin tüm aşamalarında bize detaylı olarak neler yapıldığının anlatıldığı gezi oldukça bilgilendirici oldu. Burada malt, şerbetçi otu, maya gibi birayı oluşturan maddeleri görme ve tanıma imkanı bulduk. Bira yapım aşamasından sonra şişeleme/kutulama ve pastörizasyon aşamalarını da detaylı olarak inceleme fırsatı bulduk.

Üretim gezisi bittikten sonra fabrika içinde bulunan özel alana geçtik. Burada bira ve Efes Pilsen’i anlatan 3 boyutlu bir film izledik. Film bittikten sonra Anadolu Efes’in ürettiği ve ithal ettiği biralardan oluşan zengin bir bira menüsü eşliğinde hazırlanan atıştırmalıkları yedik. Bu mekanda duvarlar Anadolu Efes’in kuruluşunda bu yana mihenk taşı olmuş olayları anlatan resimlerle doluydu.

Gezi, Efes’in kulübümüz üyeleri için hazırladıkları özel hediyelerin dağıtımı ile sona erdi. Artık sıra bir sonraki fabrika gezisindeydi.

Akşam ise İzmir’de Mandolin Cafe’de geziye katılamayan üyelerimizle buluştuk. Bazıları ile ilk defa yüz yüze buluştuğumuz için oldukça heyecanlıydık. Gece boyunca çok güzel ve keyifli zaman geçirdik.

Etkinlik fotoğrafları

-