October Fest

Oktoberfest, Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenegelen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır. Festival, geleneksel olarak, Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürer.

Festivalin en önemli özelliği biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu eylemi “O'zapft is!”(Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. 

Tübikok olarak Oktoberfest etkinliğimizi 24 Eylül 2016 tarihinde Beşiktaş Biergarten’da gerçekleştirdik. Hem kulüp üyelerimizin hem de kulüp dışında misafirlerimizi ağırladığımız bu etkinliğimizde Almanya ve dünyanın en eski bira üreticilerinden olan Weihenstephaner birası ve Tuborg biraları içildi.

Beşiktaş Biergarten konsept ve dekorasyon olarak Almanya’nın meşhur bira bahçeleri şeklinde tasarlanmış bir mekan. Bank düzeni oturma ve duvarlarındaki Oktobefest temalı resimleri ile bu havayı gerçekten hissettiriyor. Ayrıca bu etkinliğe özel olarak getirtilen Oktoberfest kıyafeti giymiş hostesler bira dolumu ve servisi yaparak etkinliğimize ayrı bir renk kattılar.

Organizasyonda geleneksel olarak yaptığımız en hızlı bira içme yarışması ve en uzun süre bardak tutma yarışması gene çok çekişmeli ve zevkli geçti. Kazananlar bugüne özel olarak tasarlanmış Weihenstephaner tahta kupalarını kazandılar. Üyelerimiz ise bu hediyeyi katıldıkları için zaten aldılar.

Üyelerimizle buluşup hasret giderdiğimiz ve yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduğumuz bu etkinliği her sene Eylül ayının sonunda gerçekleştireceğiz.

-