Türkiye Artisanal Bira Tadımı

Türkiye’de bira adına güzel gelişmeler oluyor. Son yıllarda büyük üreticilere ek olarak butik, craft ya da artisanal bira dediğimiz yani daha küçük ölçekte üretilen, lokal, değişik tip ve tatta olan biraları üreten yeni üreticiler hayatımıza girmeye başladı.

İşte Vedat Milör de son zamanlara hayatımız giren bu biralar ile ilgili bir kör tadım etkinliği düzenlemeye karar verdi. Kör tadım biraların kategorilerine göre marka/isim bilmeden tadımının yapılması ve değerlendirmesi olarak tanımlanabilir.

Vedat Bey’in seçtiği katılımcılar arasından seçilen 10 kişilik bir jürinin Türk artisanal biralarını kör tadım olarak tattığı ve değerlendirdiği, diğer kişilerin de aynı biraları güzel sohbet ve yemekler eşliğinde deneyimlediği etkinlik 05 Kasım tarihinde Erenköy Draft Gastropub’da TÜBİKOK evsahipliğinde yapıldı.

Etkinliğe Muğla’dan Garaguzu, Alanya’dan Redtower, Bodrum’dan Pablo, İstanbul’da Bosphorus Brewing Co. ve Tekirdağ’dan Pera (Zıkkımm) brewmasterları, ev biracıları ve misafirler katıldı.

Kör tadım Weiss, IPA, Ale, Lager, Pale Ale ve Diğer kategorisindeki 16 biranın tadımı ile gerçekleşti. Jüri bu biraları detaylı ve hassas bir şekilde görüntü, tat, koku ve genel olarak değerlendirdi ve puanladı. Daha sonra ev biracıları kendi biralarını birebir olarak anlattı ve tüm katılımcılar bu güzel biraları tattı.

Etkinliğin sonunda katkılarından dolayı Vedat Bey’e teşekkür ederek ve kulübümüzün bardak, flama ve tşirtünü kendisine taktim ettik.

Etkinlik fotoğrafları

-