1. Türk Kraft Bira Sempozyumu

Son yıllarda Türkiye’de endüstriyel biraların yanı sıra sayısı artan kraft biralar da raflarda ve publarda boy göstermeye başladı. Yıllardır sadece lager tipi bira içmeye alışmış olan insanlar bu yeni biralarla yeni tatlara ulaşma fırsatı buldular. Hatta artık büyük bira üreticileri de bira paletlerine yeni tipte biralar eklemeye başladı.

Durum böyle olunca Tübikok olarak tüm kraft bira üreticilerinin ve bira severlerin bira araya gelebileceği bir etkinliği yapmamız kaçınılmaz oldu.

Uzun süre planlamasını yaptığımız bu organizasyonu yani 1inci Türk Kraft Bira Sempozyumu’nu 22-23 Nisan tarihlerinden Alanya Sentido Numa Bay Hotel’de gerçekleştirdik.

Alanya’dan Redtower’ın ev sahipliğini yaptığı Sempozyuma Bosphorus Brewing Company, Zıkkım, Feliz Kupla, Graf Bira, Garaguzu, Poblo Bira ve KTTC’den misafir olarak da OO’s Brewing Co. katıldı.

İlk gün kapalı bir oturumda sadece kraft bira üreticilerinin katıldığı toplantıda sektördeki zorluklar, beraber yapılacabilecek işler gibi konular konuşuldu.

İkinci gün ise bu sempozyuma yarılmış özel alanda her üretici kendi standını kurdu ve biralarını tattırdı. Aynı zamanda 30dk’lık otutumlarda üreticiler kendi hikayelerini biraz severler ile paylaştı soru-cevap şeklinde bilgilendirme yaptı.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı sempozyumda tüm bira severler hoş vakit geçirdi, kısa bir tatil yapma fırsatı buldu ve güzel biraları üreticilerin elinden tattılar. Bu Sempozyuma özel yapılan hatıra eşyalar ise büyük beğeni kazandı.

Bundan sonra her sene farklı bir üreticinin ev sahipliğinde Sempozyumun daha da büyüyerek yapılacağını da eklemek isteriz.

-